Selekcja OEBT kolejny krok, zbiornik na ADZIE – 08.03.2018

Dawno nie pisałem jednak warto odnotować, że w ramach Tigerland Project, po selekcji wysokiej jakości Tigerów, nadeszła pora na kolejną. Z głównego zbiornika OEBT odłowiłem 13 sztuk młodych Tigerków o soczystym niebieskim kolorze. Tigery te zasiedliły dawny zbiornik po PRL, który został zrestartowany na podłożu ADA AMAZONIA. Wodowanie krewetek miało miejsce 22 lutego, natomiast  samo przygotowanie akwarium zaczęło się ponad miesiąc wcześniej dnia 16 stycznia. W skrócie wyglądało to tak:

Restart zbiornika zacząłem od opróżnienia starego podłoża, wymycia akwarium i naklejania tła z czarnej samoprzylepnej foli. Tu taka mała uwaga. O wiele bardziej się opłaca kupić taką folie w jakiejś agencji reklamowej czy poligraficznej, niż kupować tło bezpośrednio w zoologu. Nie martwimy się o przycinanie, ani o późniejsze klejenie. No i kosztuje to grosze, a czasem się zdarzy, że takie „skrawki” na nasze kostki dostaniemy za darmo.  

Przygotowane do zalewania

Na dno wysypuję minerały OSMP Mosury i przysypuję niewielką ilością podłoża. Zwilżam lekko podłoże i wystrajam akwarium roślinami i mchami przytwierdzonymi do kokosów. Przystępuje do zalewania akwarium czystą wodą RO częściowo zmieszaną z bakteriami Microbe-Lift Special Blend. Wężyki umieszczam w wylocie filtra. Jest to według mnie najłatwiejszy sposób zalewania akwarium. Nie ma ryzyka, że woda zrusza podłoże, a przy okazji wlewane bakterie trafiają bezpośrednio na gąbkę.

 Zalewanie

Bezpośrednio po zalaniu

Po zalaniu akwarium, dodaję sporo rogatka oraz kilka pistii. Akwarium na Podłożu ADA ma to siebie, że z początkiem powinno się systematycznie podmieniać wodę, co więc czynię. Akwarium total ma 27L  Przez pierwsze dwa tygodnie podmieniam 15L  (ok. 50%) wody co dwa dni, w trzecim i czwartym tygodniu już 10L (ok. 30%) co 3 dni, a od piątego robię jedną podmiankę na tydzień 5L.  w między czasie, gdzieś tak w 4 tygodniu od zalania mineralizuje wodę do docelowych parametrów.  W szóstym tygodniu od zalania woduję pierwsze krewetki. Jako, że nic im się nie dzieję, w dniu następnym dorzucam resztę.

Zbiornik w chwili obecnej.

Zbiornik: OW 27L. Filtracja: 2x Corner Jet-103, Parametry: 300us, GH6, KH0, PH ok.6, Flora: pistia, mikrozorium, rogatek, Ceratopteris cornuta, mchy Cameroon i Weeping, Fissidensy – Thailand.

Było o zbiorniku teraz pora na robale. Jak wspomniałem zostały one odłowione z głównego, bazowego zbiornika z OEBT różnej maści. Długo zastanawiałem się, czy zdecydować się na selekcje pod kątem tych najsłabiej wybarwionych (Blondie i Sky), jednak stwierdziłem, że skoro zacząłem już selekcje od tych bez-paskowych (Royal) , to będę robił selekcję od genów tych najbardziej pożądanych. Na te najbladsze Tigery również kiedyś przyjdzie swoja pora. 

Bazowe OEBT – od Blondie do Deep

Tak więc nowy baniak zasiedla 13szt., młodziutkich, około 7-10mm Tigerów o genie Deep i soczystym niebieskim  kolorze. Niestety wraz ze wzrostem krewetek zauważam,  że cześć robali ma brązowe paski i będą z nich Rusty – krewetek, które w hierarchii OEBT najniżej sobie cenie). To tyle pisania, czas na oglądanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *