Ponieważ od przeszło dwóch tygodni w moich zbiornikach goszczą nowe krewetki, więc pora nadrobić zaległości wpisowe.
Caridina Trifasciata (bo o nich mowa) to jeden z 16 gatunków krewetek należących do grupy Caridina Serrata. W swoim naturalnym środowisku, krewetki te endemicznie występują w nielicznych strumieniach na Hong Kongu, a opisane i sklasyfikowane zostały w roku 2003 roku. Z powodu nieodpowiedniej działalności człowieka na tych obszarach jak i w skutek tymczasowych wysychań strumieni, gatunek ten został wpisany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych z kategorią VU – zwierząt narażonych na wyginięcie. Na szczęście moje nowe nabytki trafiły do mnie z akwarium naszego rodzimego hodowcy (to tak na marginesie by rozwiać obawy, czy się czasem sam nie przyczyniam do depopulacji tych robali ;)).
Jak widać na powyższym zdjęciu Caridine Trifasciata charakteryzują trzy czarne pasy. Pozostałe części ciała są przeważnie przeźroczyste. Gdzieniegdzie widać plamki białego pigmentu, a na karapaksie połyskuje złocisty odcień. W naturalnym środowisku są również spotykane osobniki o ciemnym ubarwieniu całego ciała, jednak te moje są standardowe z trzema pasami. Zasiedliły one u mnie osobny baniaczek dokładnie dnia 27.03.2018, który był zalewany dwa miesiące wcześniej. Krewetki były młode, chociaż już dojrzałe o czym przekonałem się dosyć szybko w postaci zajajczonej samicy. Na razie czekam na dalszy rozwój sytuacji związany z przyrostem stada oraz jego ubarwienia. Z czasem część z nich trafi do wspólnego baniaka z Bee lub Tigerami. Podobno z racji różnic w układzie płciowym, krewetki te w środowisku naturalnym nie krzyżują się gatunkiem cf. Cantonensis. Z drugiej strony odradza się ich trzymanie wspólnie z Bee lub z Tigerami właśnie po to by uniknąć krzyżówek, więc może jakaś mutacja jest możliwa.
Na koniec standardowo krótkie info o zbiorniku.
Zbiornik: Shrimp Set 30L. Podłoże: Ada Amazonia, Filtracja: Ujet z głowicą Pat Mini, Parametry: 300us, GH6, KH0, PH ok.6, Flora: pistia, mikrozorium, rogatek, Cameroon Moss, Subwassertang, Fissidensy – Thailand, Miroshaki różne Bucephalandry, Bolbitis Baby