Siedem miesięcy z krewetkami – jak się rozwinęły?
Czas leci bardzo szybko. Właśnie zauważyłem, że prawie 3 miesiące minęły od ostatniego wpisu na blogu, więc dzisiejszy post będzie dotyczył ogólnego podsumowania jak się mają moje krewetki Caridina PRL oraz opisu doświadczeń, które zdobyłem przez ten czas. Zacznijmy od początku.
Zbiornik i pierwsze krewetki Caridina
Zbiornik został zasiedlony w lutym 2016 i wyglądał tak:

Na początku moje akwarium zasiedliły krewetki Caridina PRL klasy A/S w ilości 9 sztuk. Zdecydowałem, że nie będę przesadzać z ilością roślin, aby krewetki były dobrze widoczne. Jednakże, niekontrolowany przyrost mchu szybko zniweczył te plany.
Jak wygląda zbiornik po 7 miesiącach?
Obecnie, po siedmiu miesiącach od wpuszczenia krewetek, zbiornik wygląda zupełnie inaczej:

Zgodnie z zasadą, że skoro wszystko funkcjonuje dobrze, a krewetki się mnożą, nie ma potrzeby ingerowania w akwarium. Mech nie był przycinany, a testy parametrów wody ograniczyłem do minimum – jedynie do mierzenia przewodności elektrolitycznej, która od początku utrzymuje się w przedziale 280-340 µs/cm.
Cierpliwość – klucz do sukcesu w hodowli krewetek
Po siedmiu miesiącach hodowli krewetek, mogę powiedzieć, że najważniejsza w tym hobby jest cierpliwość. Odpowiednie przygotowanie podłoża przed wpuszczeniem krewetek, które trwało prawie osiem tygodni, zaowocowało ich dobrą kondycją i szybkim przyrostem młodych. Zbiornik nie sprawiał mi większych trudności, poza dwoma problemami: zakwitem pierwotniaka i wysypem glona nitkowatego.
Walka z glonami i inne problemy
Na początku, gdy stado było niewielkie, glony rozwijały bardzo szybko, ale po ograniczeniu świecenia do 4 godzin dziennie, udało mi się je opanować. Gdyby nie ta zmiana, glon nitkowaty prawdopodobnie opanowałby cały zbiornik.

Oprócz mchu, w akwarium znalazły się także gałęzatka i mikrozorium, a także rogatek, który niestety, z powodu niskiego pH, z czasem się rozpadł.

Pokarmy dla krewetek Caridina – co najlepsze?
Na robalach testowałem różne pokarmy, w tym produkty z Benibachi (próbki), SN Czerwony (pelet) oraz produkty z Inspiracji Smaków. Początkowo krewetki nie były wybredne, ale z czasem zauważyłem, że pelet nie cieszy się takim zainteresowaniem jak świeże kawałki dyni czy groszku. Produkty z Inspiracji Smaków stały się ulubionym pokarmem moich podopiecznych.

Ubarwienie i selekcja młodych krewetek
Jak widać na zdjęciu, krewetki nie mają jeszcze rewelacyjnego ubarwienia, ale wśród młodych zauważam pełniejsze kolory oraz zanik czerwonych pasów od strony ogona. Co mnie cieszy, wśród młodych krewetek PRL nie pojawił się żaden czarny osobnik, co potwierdza czystość linii.
Plany na przyszłość
W przyszłości planuję przycinkę mchu, starając się nie naruszyć podłoża. Chciałbym także stworzyć dwa zbiorniki – jeden do selekcji obecnego stada, a w drugim marzę o krewetkach Tiger – tych niebieskich z pomarańczowymi oczkami. 🙂
Dane techniczne zbiornika:
- Litraż/rozmiar: Opti White 27L
- Oświetlenie: Lampka Leddy 6W z zestawu Aquael
- Parametry wody:
- Woda RO
- NO2 – 0, NO3 – 0
- KH – 0, GH – 7
- pH – 5,5
- Przewodność – ok. 300 µs/cm
- Filtracja: Gąbka, filtr wewnętrzny
- Podłoże: HELP Advanced Soil Shrimp
- Zbiornik zalany: Styczeń 2016
- Krewetki wpuszczone: Luty 2016