The German International Shrimp Contest – Dortmund to jedno z najważniejszych wydarzeń dla miłośników krewetek akwariowych. Konkurs odbywający się w ramach targów Aqua Expo Dortmund przyciąga hodowców i pasjonatów z całego świata, którzy rywalizują o tytuł najlepszych krewetek w różnych kategoriach.

Historia konkursu
Historia konkursu The German International Shrimp Contest, jeśli się nie mylę, sięga 2013 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano go w Niemczech. Od tego czasu stał się jednym z najbardziej prestiżowych konkursów w Europie, gromadząc nie tylko doświadczonych hodowców, ale także entuzjastów, którzy chcą zobaczyć najpiękniejsze i najrzadsze odmiany krewetek. Ocenie podlegają takie cechy jak barwa, wzór, kształt ciała oraz ogólny stan zdrowia krewetek.
Moja relacja z wydarzenia
O obecności na tym wydarzeniu marzyłem już od jakiegoś czasu, jednak dopiero w 2023 roku udało mi się pierwszy raz wybrać na ten konkurs, by móc na własne oczy obejrzeć prawdziwe „mercedesy” wśród krewetek, które do tej pory dane mi było oglądać jedynie na Facebooku czy Instagramie.
Logistyka ✈️
Jeśli chodzi o logistykę, to była dosyć szybka i prosta. Do Dortmundu dostałem się samolotem z Krakowa, a lot trwał niecałe dwie godziny. Z racji, iż lotnisko w Dortmundzie jest usytuowane dosyć blisko centrum, podróż środkami transportu publicznego na miejsce targów, które odbywały się w hali przy konny torze wyścigowym (Galopprennbahn), również przebiegła dosyć szybko i zajęła około 35 minut. Najpierw autobusem trzeba było podjechać do dzielnicy Aplerbeck, by tam przesiąść się do tramwajopociągu U47, który zmierzał w kierunku toru. Wysiadka była na przystanku Galladéplatz, stamtąd krótki spacer do docelowego miejsca. Jeśli chodzi o bilety, to przez aplikację DSW21 wykupiłem sobie bilet całodobowy.



Po drodze – cmentarz Hauptfriedhof 🌳
Po drodze, ponieważ była dosyć wczesna pora, zwiedziłem pobliski cmentarz Hauptfriedhof, który okazał się być ogromnym parkiem z wieloma alejkami, ogrodami, zabytkowym budynkiem, stawem, a nawet placem zabaw dla dzieci. Miejsce to wywarło na mnie ogromne wrażenie, wędrując pustymi alejkami pośród zieleni, spomiędzy których wyrastały stare nagrobki. Polecam każdemu, kto będzie w Dortmundzie, bo warto zwiedzić to miejsce.








Targi i wystawa krewetek 🦐
Ale wróćmy do krewetek i The German International Shrimp Contest. Dawkując sobie emocje, zanim doszedłem do części, w której była wystawa zbiorników z krewetkami, odwiedziłem część targową, gdzie można było nabyć różne produkty z dziedziny akwarystyki, jak również popodziwiać wspaniałe aranżacje zbiorników.






























Zwycięzcy konkursu 🏆
Nadszedł czas na główne danie – podziwianie krewetek. Około 200 zbiorników z podziałem na 17 kategorii. Wędrowanie od zbiornika do zbiornika z nosem przy szybie, a właściwie telefonem, mogłoby trwać w nieskończoność. Poniżej zdjęcia krewetek, które zajęły pierwsze trzy miejsca w danych kategoriach. Niestety, robione były one telefonem z ręki, a część uległa uszkodzeniu, jednak mimo wszystko jest na czym oko zawiesić. Zdjęcia są w kolejności od pierwszej kategorii, gdzie najpierw jest zdjęcie tabliczki informującej o hodowcy, kategorii oraz miejscu, a potem zdjęcie przedmiotowej krewetki.
Groupe 01: Neocaridina davidi -all colors


Groupe 02: Neocaridina davidi – Rili




Groupe 03: Super Crystal Red


Groupe 04: Super Crystal Black






Groupe 05: Red Bee all grades




Groupe 06:Black Bee all grades






Groupe 07:Tiger variants full color






Groupe 08:Tiger variants striped / dotted


Groupe 09:Red “Pinto” Spotted Head / Multistripe




Groupe 10:Black “Pinto” Spotted Head / Multistripe






Groupe 11:Red “Shadow Bee” Classic colors and Bee-influenced Signes (full, lined, saddled, banded, Mosura, Hinomaru und Co.)


Miejsce 2 (niestety bez zdjęcia tabliczki :()



Bardzo ładne Wine Redy – ogólnie w tej grupie były praktycznie same super robale.
Groupe 12:Black“Shadow Bee” Classic colors and Bee-influenced Signes (full, lined, saddled, banded, Mosura, Hinomaru und Co.)






Groupe 13: Caridina sp.: “Blue – & Red Bolt”, “Steel Blue & Red”, “Snow White”,
variants


Trochę niesprawiedliwa grupa dla Red Boltów/Steelów, że są mieszane z niebieskimi
Niestety cześć zdjęć uległa uszkodzeniu właśnie w tym momencie i straciłem fotki z jednej z najlepszych kategorii .
Groupe 14: Caridina sp.: “Fishbone” + “Galaxy” variants ( niestety dopiero od 2 miejsca )




Groupe 15: Caridina sp.: Crossbreeding – focus: Color quality


Prawdopodobnie miejsce 2 w tej kategorii.



Groupe 16: Caridina sp.: Crossbreeding – focus: Pattern quality


Prawdopodobnie miejsce 2 w tej kategorii.



Groupe 17: Caridina sp.: Crossbreeding – focus: Inovation




Miejsce 3 w tej kategorii.


Jak widać, bank w tym roku rozbił hodowca z Polski, czyli Marcin Stadnik z Galactic Shrimp, zgarniając trofea w kilku kategoriach. Jego oraz Jacka i Kamila, których dane mi było poznać w tym dniu i z którymi dobrze się rozmawiało przy piwku o krewetkach, serdecznie pozdrawiam. Nie mogę również nie wspomnieć o innych światowej klasy hodowcach, którym w tym dniu mogłem uścisnąć dłoń, a w szczególności Alexandra Bruncka z Niemiec, którego Lilly’s Tiger zdobył główną nagrodę konkursu. Możliwość oglądania na żywo jego krewetek, które w postaci plakatów autorstwa Chrisa Lukhaupa dumnie wiszą u mnie w domu na ścianach, to był zaszczyt i czysta przyjemność.

Aukcja krewetek 💰
Czas na targach zleciał szybko. W następnym dniu na zakończenie odbyła aukcja krewetek, na której można było wylicytować krewetki z konkursu – oczywiście te, które hodowcy przekazali do sprzedaży. Konkurs ten na długo zostanie mi w pamięci. Wracając, naszła mnie taka refleksja – czemu samemu nie spróbować sił z wystawą swoich krewetek w przyszłym roku? W niektórych baniakach, oczywiście poza tymi mistrzowskimi, były krewetki, które wyglądem z pewnością nie odbiegały od tych, które pływają u niejednych hodowców z Polski. Więc czemu nie? Tak bez presji i ciśnienia, dla samej przyjemności… 🙂
